امام حسن (علیه السلام): بهترین نیکویی ها خلق نیکو است.
بازدید : مرتبه
تاریخ : ششم مهر 90
کسی غیر از خداوند متعال و نبی مکرم اسلام (صل الله علیه و آله) شأن قانون گذاری رو نداره، حتی در مورد پیامبر اسلام هم می گن تو چند مورد انگشت شمار هست که ایشون مستقیما قانونی رو به عنوان قانون اسلام (البته بإذن الله) وضع کردن
اما ممکنه بگید خب! اگه تشریع کار مستقیم الهی و در چند مورد محدود وظیفه نبی است، پس وظیفه امام چیه؟ اگه بنا باشه که فرموده پیامبر رو به ما تحویل بده، با مجتهد چه تفاوتی داره؟که ما تو جواب می گیم:
وظیفه امام از ابعاد متفاوتی تشکیل میشه، یکی از اون ابعاد،
بُعد اخلاقیه؛ یعنی همونطوری که نبی مکرم اسلام فرمودن: انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق؛ من مبعوث شدم تا مکارم اخلاق رو تمام کنم، ائمه اطهار هم سعی داشتن فضایل اخلاقی رو تو جامعه انتشار بدن، تا از کج روی ها و افراط و تفریط ها جلوگیری بشه و هر کسی برا خودش به زعم خودش عرفان خاصی راه نندازه!

وظیفه بعدی امام رو میشه تو
بُعد سیاسی و اجتماعی خلاصه کرد، همونطوری که شهید مطهری می فرماید:
مسأله اجتماعی و سیاسی امام رو می تونیم از دو ناحیه در نظر بگیریم، یکی اش اینه که بگیم امام یعنی حاکم و رهبر جامعه، که اینجا مثل مساله عدل می مونه یعنی همونطوری که عدل از اصول دین هست و باید بهش ایمان پیدا کنیم، امامت هم (با در نظر گرفتن بعد سیاسی و اجتماعی) میشه از اصول مذهب که باید بهش یقین و ایمان پیدا کرد. یا اینکه بُعد سیاسی و اجتماعی رو از ناحیه معنوی نگاه کنیم، یعنی از اون نظر که امام به قول احادیث و روایات خلیفة الله و حجت خداس، که رابطه بین هر فرد مسلمون و انسان کامل هر زمان (که ائمه اطهار باشن)، لازم و ضروریه (امامت ورهبری، ص 92)

کتاب الحجة اصول کافی، بُعد سیاسی و اجتماعی رو اینطور بیان میکنه:
امام علاوه بر دادن مواد تفكر، روش فكر كردن و نجات انسانها از اسارتهای فكری، عوامل محیطی،‌ تعصب، تقلید و هوسهای نفسانی، شأن رهبری جامعه رو به عهده دارد.

با اینکه اگه یه سری به آیه ولایت یعنی همون آیه انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا... بزنیم، امام بعنوان سرپرست تو اداره جامعه معرفی شده و دقیقا تمام وظیفه سرپرستی و اداره کردن امور مردم رو به عهده داره و مواظبه که مردم در اثر جهل به حکم خداوند به بیراهه نرن

پس با این توضیحات تفاوت مجتهد با امام روشن میشه


طبقه بندی: اهل بیت «علیهم السلام»،  سؤال و جواب، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa

رسانه فارسی زبان دولت انگلیس در راستای تبلیغ فرهنگ غرب و ترغیب مخاطبانش به انجام امور غیرشرعی، این بار به تبلیغ "آبجو" پرداخته است.

بی بی سی فارسی این شیوه را همراه با توجیهات علمی پی گرفته است.

این رسانه انگلیسی در گزارشی به نقل از کسانی که"دانشمندان" نامید، نوشت: آبجو شکم را بزرگ نمی کند و خوردنش هم اتفاقا خیلی مفید است.

بی بی سی این موضوع را "یک خبر خوب برای آبجوخورها" دانسته است.

این شبکه انگلیسی پیش از این هم مدعی شده بود که گسترش مصرف مشروبات الکلی در میان جوانان انگلیسی سبب بهبود وضعیت تحصیلی آنان شده است!(۱)


آدم می مونه حرف کیو باور کنه! مثل اینکه علم پزشکی هم وقتی سیاسی بشه اینجوری میشه دیگه!!!!


مضرات مشروبات الکلی اظهر من الشمسه اما برا اوناییکه می خوان دلشون مطمئن بشه این مطلب رو براتون می ذارم:


زیان های الکل بر استخوان‌ها :

بررسی گروهی از پژوهشگران نشان داده است که مشروبات الکلی سبب ضعیف شدن و شکستگی استخوان‌ها می‌شود و استخوان‌های شکسته در طولانی مدت به سختی درمان خواهند شد.

پزشکان می گویند مصرف مشروبات الکلی به تدریج مانع کار بافت‌های استخوان ساز می‌شود و در طی چند سال استخوان‌ها صدمه می‌بینند و همچنین مصرف این مشروبات سبب کشیدگی تاندون‌ها می‌گردد.


کلیه:

یکی از اطبا معروف انگلیس می گوید : اشخاصی که مبتلا به امراض کلیه می شوند 5/87 درصد آن به واسطه مشروبات الکلی است. مشروبات الکلی میزان ادرار را زیاد کرده و سبب تورم بعضی اعضا چون شکم و پاها و پلکهای چشم می گردد.


گردن:

در اثر استعمال الکل و مخصوصا آب جو گاهی پی گردن زیاد و محتاج به عمل جراحی میگردد.


تاثیر مشروبات الکلی بر کبد:

کسانی که به طور مزمن الکل مصرف می کنند در معرض خطر بالای نارسایی کلیه و کبد هستند moonshine می تواند برای کلیع شما بسیار مضر باشد زیرا حاوی سرب است و این عنصر برای کلیه ها مسمومیت زاست.


تاثیر مشروبات الکلی بر گردش خون:

متخصصان می گویند الکل به همان شکل خالص، بدون آنکه تغییر ماهیت دهد وارد خون می شود و دستگاه گردش خون در معرض آسیب آن قرار می گیرد. گلبول های سفید خون را که به منزله سربازان مدافع بدن در مقابل میکروب ها نابود می باشند را از بین می برند و هموگلوبین خون را که محتوای آهن می باشد نابود و بدن را دچار کم خونی عجیبی مینماید.


مشروبات الکلی باعث اختلال در هضم غذا:

الکل مواد غذایی را سفت و سخت می سازد چنانچه اگر گوشتی را در مقداری الکل بیاندازیم مانند چرم میشود و در این حالت معلوم است که چه به سر معده می آید به علاوه الکل شیرهای معده را کم و نامرتب و فاسد می سازد و اجازه نمی دهد روی غذا تاثیر کند و غذای هضم نشده سربار معده میماند همچنین الکل اشتها را ازبین می برد.

مشروبات الکلی عامل جنون است، آمار دقیق تیمارستان ها نشان می دهد که تکثر دیوانگان کسانی هستند که سالهای دراز عمر خود را با میخوارگی و مستی بسر برده اند به موجب یک آمار در یک خانواده در آمریکا هفت نفرشان ابله و احمق بودند که پدر و مادرشان الکلی بوده اند.

دکتر پارکر که یکی از دکترهای مشهور نیویورک به شمار می رود گفته است که نصف حوادث دیوانگی و سفاهت به واسطه مشروبات است.

طبق آماری که در سال 1902 میلادی در انگلستان گرفته شده بود افرادی که در اثر خوردن مشروبات الکلی مبتلا به جنون و دیوانگی گردیده اند به این ترتیب است :

2249 نفر مرد و 976 نفر زن.

طبق تحقیقات در انگلستان دانشمندانبه این نتیجه رسیده اند که تقریبا 95 درصد از دیوانگی افراد جامعه در انگلیس به علت اعتیاد به الکل است.(۲)


این از مضرات پزشکیه مشروبات الکلیه که تو علم پزشکی به اثبات رسیده و نمونه‌هاش هم موجوده، اما وقتی یه ارگانی مثل بی بی سی کمر به بی دین کردن یه عده ببنده اون رو مفید هم جلوه می ده
پی نوشت ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱) http://www.jahannews.com/vdciuvaz5t1avu2.cbct.html

۲) http://fa.parsiteb.com/news.php?nid=9198

طبقه بندی: سؤال و جواب،  احکام شرعی، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa
بازدید : مرتبه
تاریخ : سوم مهر 90

به عنوان یه انسان با تمام ویژگیای ممکن (جسمی، روانی...) چقد باید به مذهب اهمیت داد و چقد نیاز است؟ لطفا بدون تعصب پاسخ بدین. مرسی


جواب:

فک کنم منظورتون از تمام ویژگیهای ممکن، شاهکار خلقت، همون «عقل» باشه، و یا اینکه تجربیاتی که به دست دانشمندای بزرگ جهان انجام شده.

پس میشه سؤال رو اینطور مطرح کرد که:با وجود عقل، که دانشمندای بزرگ باهاش به خیلی جاها رسیدن، چه نیازی به مذهب و دین وجود داره؟! با این توصیف دیگه نیازی به راهنمایی‌های فرستاده خدا هست؟

بعنوان مقدمه اول باید بگیم: ما برای اینکه یه موضوعی رو کشف کنیم و پی به اون ببریم، به ابزارهایی نیاز داریم که یکی از اونا و اصلی‌ترینش عقله، بعضی اوقات هم پیش میاد که فقط و فقط عقل هست که منشأ استدلال ما قرار میگیره مثل مباحث فلسفی.
تو مقدمه دوم باید بگیم: خصوصیتی که عقل داره اینه که به تنهایی، فقط قادر به اثبات کلیاتِ یه مطلبی هست و برای دستیابی به جزئیات باید از راه‌های دیگه استفاده کرد.

دین یا مذهب، مجموعه‌ای از دستورات و بایدها و نبایدهاس که برای هدایت بشر به سمت کمال لایق خودش، توسط فرستاده خدا، برای مردم بیان میشه

حالا بر فرض، عقل ما بتونه اصلِ وجودِ خدا رو به اثبات برسونه و بگه با وجود نشونه هایی، باید خدایی وجود داشته باشه، و بر فرض بگه همچین خدایی برای خلقت موجودات، باید هدفی رو پی بگیره و بگه برای محقق شدن اون هدفش طبیعتاً دستوراتی لازمه و...
اما آیا عقل ما می‌تونه جزئیات هر کدوم از گفته هاش رو هم برای ما به اثبات برسونه؟
آیا می‌تونه جزئیات و کُنه ذاتِ خدا رو برای ما اثبات کنه؟
آیا می‌تونه جزئیات هدف خدا رو به تنهایی و بدون کمک گرفتن از جای دیگه، برای ما به اثبات برسونه؟

آیا می‌تونه جزئیات دستوراتِ خدا رو باز هم بدون کمک گرفتن از جای دیگه، برای ما اثبات کنه؟

و...

اینا انبوه سؤالاتی هست که از عقل پرسیده میشه و طبیعتاً عقل ما هم پاسخی برای این سؤالات نخواهد داشت!

مسأله دین هم جزو اون مسائلی هست که برای کشف اون عقل به تنهایی نمی‌تونه مسائل اونو کشف کنه، بلکه باید نیروی کمکی مثل بیانات و روایات اهل بیت (علیهم‌السلام) باشه که نارسایی عقل رو جبران کنه و به کمک عقل کاشف خیلی از مسائل بشه

مثلاً عقل ما میگه خدا برای خلقت آدما باید هدفی داشته باشه و برای ما اثبات میکنه که برای رسیدن به اون هدف لازمه کارهایی (عباداتی) انجام بشه، اما جزئیات این عبادات که باعث بشه انسان به کمال لایق خودش برسه از جانب رسول خدا (صل‌الله‌علیه‌و‌آله) بیان شده و بسیاری از مسائل دیگه.

(برگرفته از سایت پاسخگو)
طبقه بندی: سؤال و جواب، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic