امام حسن (علیه السلام): بهترین نیکویی ها خلق نیکو است.
بازدید : مرتبه
تاریخ : بیست و نهم شهریور 90طبقه بندی: عکس،  توبه، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa
بازدید : مرتبه
تاریخ : بیست و هشتم شهریور 90

تا حالا فکر کردیم با‌ارزش ترین چیز تو دنیا چیه؟ شاید بعضیا فکر کنن با‌ارزش ترین چیز، با کیفیت‌ترینِ اجناس باشه! یا شایدم گرونترینِ هر چیزی!

فرض کنید یکی از گرونترین ماشینای دنیا رو بهمون هدیه دادن! مثلاً یه بوگاتی ۱۶/۴ که حدود دو ملیون دلار هم قیمتشهـ چقدر تو نگهداری کردن از این ماشینِ به این گرونی، حواسمون هست و مراقبش هستیم؟! چقد مراقبیم که یه دفعه خط و خشی بهش نیفته! یا اینکه خدایی نکرده تو تصادف ناکار نشه!؟
ـ معلومه که خیلی زیاد! همچین ماشینی با این ارزش، اگه مراقبش نباشیم ضرر کردیم

خب! حالا که چی؟ چی می‌خوای بگی؟

می‌خوام بگم اگه یه ذره چشامونو باز کنیم و حواسمون به دور و اطراف و ظواهر پرت نباشه، چیزه با‌ارزش‌تری هم تو این دنیا به ما هدیه شده! اما این ماییم که ازش غافلیم!!!

خدا یه چیزه با‌ارزش‌تر از این حرفا رو به ما هدیه داده، خدا حریم و منزل و جایگاهِ خودش رو به ما هدیه داده!
امام صادق (علیه‌السلام) می فرماید:القلب حرم الله فلاتسکن حرم الله غیر الله؛ قلب آدما حریم خداست، پس تو حریم خدا کس دیگه ای رو راه ندید.(۱)طبیعیه که وقتی یه جایی فقط مخصوص خدا باشه که هیچ چیزه دیگه نتونه جای اون رو پُر کنه، میشه با‌ارزش‌ترین موجود توی عالم هستی

تو حدیث قدسی خودِ خدا میگه: لایسعنی ارضی و لاسمائی بل یسعنی قلب عبدی المؤمن؛ زمین و آسمانم، گنجایش و ظرفیت من رو ندارن، بلکه این قلب بنده با ایمانمه که منو تو خودش جا میده!(۲)

اگه دقت کنیم خدا تو این حدیث، قید ایمان میاره، یعنی راه رو داره به منو و شما نشون میده، می‌فرماید قلبی صلاحیت این رو پیدا میکنه که جایگاهِ خدا باشه که مؤمنه به خدا باشه
دقیقاً میشه همون مراقبت کردنه!‌ همون حواس جمعی که یه دفعه خط و خشی بهش نیفته!

پیامبر (صل الله علیه و آله) می فرمایند:

وقتی یه بنده‌ای گناه می‌کنه، نکته سیاهی تو قلبش پیدا میشه که اگه توبه کنه و دست از گناه برداره، قلبش صیقل پیدا می‌کنه اما اگه باز به گناه برگرده اون سیاهی زیاد میشه


بیاییم قدر با‌ارزش‌ترین چیز تو دنیا رو بدونیم و کاری کنیم که دچار خط و خش نشه و خوب ازش مراقبت کنیم که سیاهی اش زیاد و زیادتر بشه دیگه خریداری نداره!
پی‌نوشت‌ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱) (بحار الأنوار ج‏۶۷ /۲۵) / (جامع الاخبار ۵۱۸)

۲) بحارالانوار، ج ۵۵، ص ۳۹

طبقه بندی: توبه،  اهل بیت «علیهم السلام»، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa
بازدید : مرتبه
تاریخ : بیست و ششم شهریور 90

طبق تحقیق به عمل اومده و سؤالاتی که از دفاتر چند مرجع تقلید انجام گرفته به این نتیجه می‌رسیم که:اگه واقعا طلایی در کار باشه، یعنی اون وقتی که شما با بانک یه قرارداد امضاء می‌کنید، تو قرارداد بهتون بگن در مقابل این پولی که به ما می دید، ما براتون تو خزانه‌ی خودمون، طلا کنار می‌ذاریم و رسید اون طلا رو به شما می دیم، توی این فرض، ایردی نداره و صحیحه

اما اگه واقعا طلایی در کار نباشه و اعتبار طلا رو به شما بفروشن، طبق سؤالی که (بصورت شفاهی) از دفتر آیت الله خامنه‌ای و (بصورت کتبی [۱] از) مراجع دیگه‌ای مثل آیت الله سیستانی، آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله صافی گلپایگانی، شده، می‌فرمایند: خرید و فروش طلای فرضی، ایراد داره و نمیشه به اون اقدام کرد.

پس اون چیزی که مهمه اینه که باید واقعا طلایی در کار باشه و طبق اون طلا بین شما و بانک قراردادی بسته بشه.
پی‌نوشت‌ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱) http://www.zitova.com/showthread.php?3453-پاسخ-به-استفتائی-پیرامون-حساب-سپرده-طلا

طبقه بندی: سؤال و جواب،  احکام شرعی، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa
بازدید : مرتبه
تاریخ : بیست و چهارم شهریور 90

خدا جاهای مختلفی توی قرآن، به مساله قیامت اشاره کرده، یا حتی سوره هایی با عناوین واقعه، تکویر و... مستقیماً به این مساله اشاره دارن، حالا سؤالی که پیش میاد اینه:
خدایی که این همه به مساله قیامت پرداخته و حتی سوره‌هایی هم بر طبق اون نازل فرموده، دلیلی برای اثبات اون ارائه کرده؟ اصلاً گفته چرا باید قیامتی در کار باشه؟

توی جواب باید بگیم:
خدا توی مواردی تو قرآن، بصورت مستقیم به چرایی معاد، اشاره کرده و برای اون دلیل آورده، مثلاً تو آیه ۱۱۵ سوره مؤمنون می‌فرماید:
آیا گمان کردید ما شما را بیهوده و عبث آفریدیم و شما به سوی ما باز نمی گردید؟
و یا اینکه تو سوره انبیاء آیه ۱۶ می‌فرماید:
ما آسمان و زمین، و آنچه در میان آنهاست را از روی بازی نیافریدیم!

هر دو آیه به این مطلب اشاره دارن که خلقت آسمان و زمین، و هر چیزی که در عالم خلقت وجود داره، بیهوده آفریده نشده و خدا با خلق اونها نمی خواسته بازی کنه!
اگه بنا بود با تموم شدن عمر ۶۰ ، ۷۰ ساله‌ آدم، فنا و نیستی عایدش بشه، خلقتِ اون پتانسیل‌ها و استعداد‌هایی که در انسان وجود داره که ظرفیتشون فراتر از این عالمِ دنیاست، عبث و بیهوده نمی‌شد؟!

یه مثال ساده:

بعنوان مثال اعضاء و جوارحی مثل چشم، گوش، زبان و... که خدا برای جنینِ تو شکم مادر خلق کرده با زندگی نباتی که جنین تو شکم مادر داره، سازگار نیست! و اگه این جنین نمی‌خواست بعد از چند ماه از این اعضاء در عالم دنیا استفاده کنه، خلقت اون‌ها در رحم مادر عبث و بیهوده می‌شد و بیشتر شبیه به بازی کردن بود!

شهید مطهری تو کتاب معادشون اینطور می‌فرماید:
اگر انسان قیامتی نداشته باشد، معنایش این است كه در قدم اول خلقت‏، نابود شود! در حالی كه كمال او در این دنیا بروز و ظهور نكرده، و لازم‏می‌‏آید این تجهیزات، از آن جهت كه انسان دارد، همه بیهوده باشد.
همان‏طوری كه جهان دنیا توجیه كننده خلقتِ اعضای بدن جنین است (زندگی دنیاتوجیه می‏‌كند كه چشم و گوش و دست و پا و . . . در رحم عبث آفریده نشد)، عالم آخرت نیز توجیه كننده انسان است كه در او " مثال " آفریده شده است (كه اصطلاحا به آن قوه‏خیال می‌‏گویند) و در او عقل آفریده شده است و در او عواطف بسیارعالی خداجویی و استعداد پیوستن به حق آفریده شده است، این استعدادهایی‏كه اصلا مال جای دیگر است. اگر انسان اینجا تمام شود، مثل این است كه‏تمام این‌ها را در اینجا لغو و عبث گذاشته‌‏اند.

به فرموده شهید بزرگوار، انسان دارای یه سری استعدادهایی هست که تکامل و شکوفایی اون‌ها در ظرف این دنیا،‌ امکان‌پذیر نیس؛ بخاطر همینه که پیامبر (صل الله علیه و آله) می‌فرمایند:
الدنیا مزرعة الآخرة؛ دنیا محل زرع و کشت است برای آخرت، مگه میشه خدا یه سری استعداد تو وجود آدمی قرار بده که وقتی خواست به شکوفایی لایق خودش برسه، یه دفعه نیست و نابود بشه؟!
اگه قیامتی در کار نباشه مثل این می‌مونه که بذر استعدادهایی که خدا تو وجود آدمی کاشته، به شکوفایی نرسه، اون استعدادهایی که به قول شهید بزرگوار، ابدیت در وجودش خوابیده و تنها برای این دنیا خلق نشده.
طبقه بندی: سؤال و جواب، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو