امام حسن (علیه السلام): بهترین نیکویی ها خلق نیکو است.
بازدید : مرتبه
تاریخ : ششم مهر 90
کسی غیر از خداوند متعال و نبی مکرم اسلام (صل الله علیه و آله) شأن قانون گذاری رو نداره، حتی در مورد پیامبر اسلام هم می گن تو چند مورد انگشت شمار هست که ایشون مستقیما قانونی رو به عنوان قانون اسلام (البته بإذن الله) وضع کردن
اما ممکنه بگید خب! اگه تشریع کار مستقیم الهی و در چند مورد محدود وظیفه نبی است، پس وظیفه امام چیه؟ اگه بنا باشه که فرموده پیامبر رو به ما تحویل بده، با مجتهد چه تفاوتی داره؟که ما تو جواب می گیم:
وظیفه امام از ابعاد متفاوتی تشکیل میشه، یکی از اون ابعاد،
بُعد اخلاقیه؛ یعنی همونطوری که نبی مکرم اسلام فرمودن: انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق؛ من مبعوث شدم تا مکارم اخلاق رو تمام کنم، ائمه اطهار هم سعی داشتن فضایل اخلاقی رو تو جامعه انتشار بدن، تا از کج روی ها و افراط و تفریط ها جلوگیری بشه و هر کسی برا خودش به زعم خودش عرفان خاصی راه نندازه!

وظیفه بعدی امام رو میشه تو
بُعد سیاسی و اجتماعی خلاصه کرد، همونطوری که شهید مطهری می فرماید:
مسأله اجتماعی و سیاسی امام رو می تونیم از دو ناحیه در نظر بگیریم، یکی اش اینه که بگیم امام یعنی حاکم و رهبر جامعه، که اینجا مثل مساله عدل می مونه یعنی همونطوری که عدل از اصول دین هست و باید بهش ایمان پیدا کنیم، امامت هم (با در نظر گرفتن بعد سیاسی و اجتماعی) میشه از اصول مذهب که باید بهش یقین و ایمان پیدا کرد. یا اینکه بُعد سیاسی و اجتماعی رو از ناحیه معنوی نگاه کنیم، یعنی از اون نظر که امام به قول احادیث و روایات خلیفة الله و حجت خداس، که رابطه بین هر فرد مسلمون و انسان کامل هر زمان (که ائمه اطهار باشن)، لازم و ضروریه (امامت ورهبری، ص 92)

کتاب الحجة اصول کافی، بُعد سیاسی و اجتماعی رو اینطور بیان میکنه:
امام علاوه بر دادن مواد تفكر، روش فكر كردن و نجات انسانها از اسارتهای فكری، عوامل محیطی،‌ تعصب، تقلید و هوسهای نفسانی، شأن رهبری جامعه رو به عهده دارد.

با اینکه اگه یه سری به آیه ولایت یعنی همون آیه انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا... بزنیم، امام بعنوان سرپرست تو اداره جامعه معرفی شده و دقیقا تمام وظیفه سرپرستی و اداره کردن امور مردم رو به عهده داره و مواظبه که مردم در اثر جهل به حکم خداوند به بیراهه نرن

پس با این توضیحات تفاوت مجتهد با امام روشن میشه


طبقه بندی: اهل بیت «علیهم السلام»،  سؤال و جواب، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic