تبلیغات
حقیقت، بدست آوردنی است! - The Truth Is Obtinable - راهکار قرآن برای گناه نکردن!
امام حسن (علیه السلام): بهترین نیکویی ها خلق نیکو است.
بازدید : مرتبه
تاریخ : سیزدهم شهریور 90
قرآن برای گناه نکردن راههای زیادی داره، این ماییم که با تدبر تو آیه‌های قرآن باید اونا رو استخراج کنیم و به کار ببریم که واقعاً راه‌گشا هستن

یکی از اون راهکارها آیه‌های ۴۰ و ۴۱ سوره نازعات هست، اونجایی که خدا در مورد اهل بهشت میگه: و اما كسى كه از مقام پروردگارش ترسید و نفس‌اش را از هوس بازداشت. بى‏‌شك، بهشت جایگاه اوست.


ممکنه بگید خب! چه ربطی به گناه نکردن داره؟!

تو جوابتون می‌گیم ربط داره؛ چون اون چیزی که باعث بهشتی شدن آدما میشه، تو مسیر خدایی قرار گرفته، شیطون رو کنار زدنه، خب!‌ اینا احتیاج داره که طرف گناه نکنه!

آیه می‌گه برای گناه نکردن و در نتیجه بهشتی شدن، دو تا شرط وجود داره:
شرط اولِ بهشتى شدن خوف و ترسیدن از جایگاه خداس، اون ترسیدنی که از شناختن جایگاه و مقام خدا نشأت میگیره، شناختنی که حاصلش ترسیدن از مخالفتِ دستور خداس!
شرط دوم كه در‌ واقع نتیجه شرط اوله، تسلط به هواى نفس و باز داشتنِ اون از سركشیه، چرا كه تمام گناه‌ها و بدبختی‌ها از هواى نفس یا همون خواسته‌های نامشروعِ دل، سرچشمه مى‏‌گیره

اما ممکنه بگید خب! معنی مقام خدا چیه که باید ازش بترسیم؟

مقام یعنی جایگاه یا محل قرار گرفتن شخصی یا چیزی، اما چه بسا صفات و احوال شخصی یا چیزی، به نوعی محل و قرارگاه اون به حساب بیاد که به اون صفات و احوال، مقام و منزلت اطلاق کنن

علامه طباطبائی تو تفسیر مقام خداوند می‌فرماید: در آیه مورد بحث مقام خداى تعالى به همین معنا است، یعنى صفت ربوبیت و سایر صفات كریمه او چون علم و قدرت مطلقه‏‌اش و قهر و غلبه‏‌اش و رحمت و غضبش كه از لوازم ربوبیت او است، مقام او است.

اون خدایی که با علمش نسبت به همه موجودات و زیر نظر داشتن اونا، هیچ کدوم از اعمال بنده‌هاش رو فراموش نمی‌کنه، همونطوری که خودش تو سوره رعد آیه ۳۳ می‌فرماید:
آیا كسى كه بالاى سر همه ایستاده و مراقب اعمال همگان است، همچون كسى است كه این وصف را ندارد؟!

خدایی که خالق جهان هستیه، خدایی که نشونه قدرتش همه جای عالم رو گرفته، خدایی که با وعده و وعیدهاش توی قرآن سرانجام بدِ گناهکارها رو گوش زد کرده، نمی‌تونه به اون وعده و وعیدها جامه عمل بپوشونه؟ نمی تونه مجازات گناهکارایی رو که توبه نکردن رو بده؟!

امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرمایند:
كسى كه مى‏‌داند خدا او را مى‌‏بیند و آنچه را مى‏‌گوید، مى‌‏شنود و از آنچه از خیر و شر انجام مى‏‌دهد آگاه است، و این توجه او را از اعمال قبیح باز مى‏‌دارد، كسى است كه از مقام پروردگارش خائف است، و خود را از هواى نفس باز داشته (نور الثقلین ج۵ ص۱۹۷)


خدا کنه، خدا کمکمون کنه که جلوی دیدگانش گناه نکنیم!

(برگرفته از تفاسیر المیزان و نمونه)
طبقه بندی: توبه،  قرآنی، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa