تبلیغات
حقیقت، بدست آوردنی است! - The Truth Is Obtinable - آیه‌ای همراه با یک هشدار و یک بشارت!
امام حسن (علیه السلام): بهترین نیکویی ها خلق نیکو است.
بازدید : مرتبه
تاریخ : یازدهم شهریور 90

یکی از اون آیه‌هایی که هم هشداره و هم بشارت آیه ۳۰ سوره شوری است، خدا توی این آیه می‌فرماید: و آنچه از مصیبت به شما رسد، پس به خاطر دست‌آورد خودتان است و او از بسیارى (از گناهانتان) در مى‏‌گذرد.

همونطوری که گفتیم آیه شریفه دوتا پیغام مهم داره، اولاً داره به ماها هشدار میده که اگه پا کج بذارید و از راه مستقیمِ خدایی خارج بشید، کیفر کارهاتون رو همینجا توی همین دنیا با مصیبت‌هایی که بهتون وارد میشه، خواهید دید!
هشدار این آیه مثل تمام وعده و وعیدهای خدا رخ می ده، حالا می خواد گناه جنبه اختصاصی و فردی داشته باشه یا جنبه عمومی؛ اگه جنبه عمومی داشته باشه، به فرموده قرآن باعث کسر نعمت و خشکی آسمان و زمین میشه، خدا تو آیه ۴۱ سوره روم می‌فرماید:
به خاطر كارهایى كه مردم انجام داده‌‏اند، فساد در خشكى و دریا آشكار شده است، تا (خداوند) كیفر بعضى اعمال‌شان را به آنان بچشاند، شاید (به سوى حقّ) بازگردند.

پس هم اوناییکه گناه علنی مثل بدحجابی و چشم چرونی و... انجام می دن ـ که باعث می شن اولاً این گناه عادی بشه و در ثانی به جامعه ضربه وارد بشه ـ مورد مصیبت الهی قرار می گیرن و هم اوناییکه ساکت می شینن و هیچی نمی گن که این ساکت بودن، خودش نوعی تأیید اونها به حساب میاد!

اما بشارت آیه چیه؟

خدا تو آخر این آیه می‌فرماید: او از بسیاری از گناهان شما در می گذرد!
این لطف و مرحمت خداس! خدا میگه اوناییکه می لغزن و خطایی انجام می دن، اگه (با شرایط توبه واقعی) توبه کنن، نه تنها اون مصیبت‌ها رو نمی بینن، بلکه خدا از سر تقصیراتشون می گذره و تو سرای آخرت مجازاتشون نمی کنه
این بشارت هم باز جنبه عمومی داره و هم جنبه فردی و اختصاصی، یعنی اگه یه جامعه‌ای که تا به حال زکات نمی داده و حالا دچار خشک سالی شده اگه از گناهش توبه کنه و زکات بده، درهای رحمت خدا به سمت اونا باز میشه.
و همینطور گناهای عمومی دیگه، اگه عموم مردم به انجام واجبی مثل نهی از منکر یا امر به معروف رو بیارن، این رو یقین بدونن که وضع عمومی مردم بهبود پیدا میکنه، سختی و مشکلات کمتر میشه!‌ این وعده قرآنه!

و همینطور گناهانی که جنبه فردی و اختصاصی دارن، اگه تو روایت داریم با گناه روزی آدما کم میشه و تو مضیقه قرار می گیرن، با توبه کردن از اون گناه، می تونن دوباره جلب روزی الهی بکنن، اما شرطش اینه که واقعاً شرایط توبه رو رعایت کنن که خدا خیلی توبه پذیره و درِ رحمتش به روی همه بازه و هیچ موقع بسته نمی شه.
طبقه بندی: قرآنی،  توبه، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa