تبلیغات
حقیقت، بدست آوردنی است! - The Truth Is Obtinable - استیلای بر عرش یعنی چی؟!
امام حسن (علیه السلام): بهترین نیکویی ها خلق نیکو است.
بازدید : مرتبه
تاریخ : ششم شهریور 90
"استیلا یافتن بر عرش" چه معنی میده؟

اطلاعات بیشتر : در آیاتی از قرآن از استیلا یافتن خدا بر عرش صحبت شده. به عنوان مثال، آیه 4 سوره سجده: خدا کسی است که آسمانها و زمین و آنچه را که میان آندو است در ۶ هنگام آفرید، آنگاه بر عرش استیلا یافت.

من اینطور برداشت میکنم که این "استیلا" قبلن نبوده. میشه توضیح بدید که اشکال کار کجاست؟


جواب:

ببینید دوست عزیز!‌ به عنوان مقدمه باید بگیم:
بت‌پرست ها به خدا اعتقاد داشتن و میگفتن که اون ما رو خلق کرده، حتی بت‌ها رو هم اون خلق کرده اما خلق کرده و رها کرده و این بت، امور ما رو اداره میکنه؛ یعنی الوهیت خدا رو قبول داشتن اما مدبر بودن خدا رو نه!

اما معنای استیلای بر عرش:
مرحوم علامه طباطبائی و بعض مفسرین دیگه، اسیلای بر عرش رو نشونه ای از تدبیر خداوند بر امور و به نظام در آوردن اونا، نظامى عام و پیوسته، كه حاكم بر همه اونها باشه، ذکر کردن و علامه تو دلیلی که میارن می گن: تو غالب مواردی که استیلای بر عرش تو قرآن به چشم می خوره یکی از نشونه های تدبیر خداوند همراهش هست مثل:

«ثم استوى على العرش یغشى اللیل النهار»؛ (اعراف/۵۴)
همانا پروردگار شما خدایى است كه آسمان‏ها و زمین را در شش روز آفرید، آن گاه بر تخت سلطه و استیلا یافت. شب را (پرده‏ وار) بر روز می‌پوشاند ...
و در جاى دیگر فرموده: «ثم استوى على العرش ... یدبر الامر» (رعد/۲)
خداوند همان است كه آسمان‏ها را بدون ستون‏هایى كه شما ببینید برافراشت، سپس بر تخت (فرماندهى عالم) استیلا یافت ... كار (عالم هستى) را تدبیر می‌کند.
و جاى دیگر فرموده: «ثم استوى على العرش ... یعلم ما یلج فى الارض» (حدید/۴)
اوست آن كس كه آسمانها و زمین را در شش هنگام آفرید آنگاه بر عرش استیلا یافت آنچه در زمین درآید و آنچه از آن برآید و آنچه در آن بالارود [همه را] می‌داند.
که توی همه این موارد به غیر از مسأله خلقت و جنبه الوهیت خدای سبحان به تدبیر و اداره امور جهان هستی اشاره شده که بت‌پرست ها اونو قبول ندارن!

اما فکر کنم سوالتون هم با این توضیحات واضح بشه که تا خلق آسمان‌ها و زمین در کار نباشه تدبیر اونها هم بی‌معناست یعنی اول باید خلق آسمان‌ها و زمین که خدا اراده کرده به تدریج اونها رو خلق کنه، باشه بعد تدبیر و اداره شونطبقه بندی: قرآنی،  سؤال و جواب، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa