تبلیغات
حقیقت، بدست آوردنی است! - The Truth Is Obtinable - تا به حال به زندگی پس از مرگ فکر کرده اید؟ چقدر به اون اعتقاد دارین؟ اعتقاد به ماورا؟ «۱»
امام حسن (علیه السلام): بهترین نیکویی ها خلق نیکو است.

پاسخ:

این سوال شما دو مرحله داره! که شما از آخر به اول مطرح کردین، یعنی اول باید عالم ماورا و یا همون متافیزیک به اثبات برسه، بعد عالم پس از مرگ رو اثبات کنیم.

برای مرحله اول این سوال پیش میاد که آیا عالَمی، ماورای این عالم مادی وجود داره؟ یا هر چی هست همین عالم مادی و طبیعته، که آخرش هم تموم میشه و هیچ!؟
یا اینکه نه! عالمی ماورای این عالم هستی وجود داره ؟

اثبات عالم ماورا قبل از اینکه به درد بحث اعتقادی بخوره، جوابیه برای سوال هایی نظیر اینکه: "من" چیست؟ "نفس" چیست؟ "روح" چیست؟ و... که ما اینجا با اینا کار نداریم، چرا آخری یه ذره به کار ما میاد!

اما جواب:

اونطوری که علمای فلسفه اسلامی میگن چندتا دلیل برای اثبات اصلِ متافیزیک وجود داره، که لازم به ذکره، اگه اصل ماورا اثبات بشه خودش مقدمه ای هست برای اثبات معاد و زندگی پس از مرگ، ما اینجا یکی از اونا رو میاریم:

وحدتِ شخصیت‏

یکی از دلایلی که برای اثبات اصل متافیزیک یا همون ماوراء الطبیعه گفتن، مساله وحدت شخصیت، تو طول عمر آدماس!

یعنی چی؟

توضیح اش اینه که ما تو هر چیزی شک داشته باشیم تو اصلِ اینکه خودمون وجود داریم، شک نداریم، یعنی تو اصل وجود داشتنِ خودمون، یقین داریم.

از طرف دیگه، این "من" که یقین به وجود داشتنش داریم، از اول عمر تا آخر عمر ثابته، یعنی "من" هنگام تولد با منه، تو میون سالی با منه، تو سن پیری همون "منی" هست که از ابتدا با من بود. یعنی همون وحدتِ شخصیت!

اگه دقت کنیم، این "من" هیچ موقع نمی تونه یکی از اعضای بدن مادی ما باشه؛ چون این بدن ما با ذره ذره سلول هامون همیشه در حالِ فعل و انفعالِ و مشهوره که هر هفت سال یه دفعه تمام سلول های بدن عوض می شن؛ چون تو طول شبانه روز ملیونها سلول می میرن و بقیه جایگزینشون می شن، پس هیچ موقع این "من" نمی تونه از اعضای بدن مادی ما باشه

پس چیه؟

از اینجاس که نتیجه می گیریم وقتی یه چیزی مادی نباشه و تو حیطه و گستره عالم ماده قرار نگیره، حتماً باید چیزی ماورای عالم ماده و طبیعت باشه

این اولین قدم برای اثبات عالمی ماورای عالم ماده بود که داریم توش زندگی می کنیم، که این عالمِ ماورا، دارای شرایط و مراتب خاصی مثل زمان، مکان و... هست که نمی خوایم به بحثش وارد بشیم.

این از اثبات عالم ماوراء الطبیعة، اما اثبات عالم پس از مرگ و چگونگی اعتقاد به اون رو تو پست بعدی مطالعه بفرمائید.

 

 

(منبع: اقتباسی از تفسیر نمونه، ج۱۲، ص۲۵۵)
طبقه بندی: سؤال و جواب، 
برچسب ها: متافیزیک، معاد، ماورا،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa