تبلیغات
حقیقت، بدست آوردنی است! - The Truth Is Obtinable - چرا تو قرآن خدا از ضمیر جمع استفاده کرده؟
امام حسن (علیه السلام): بهترین نیکویی ها خلق نیکو است.
بازدید : مرتبه
تاریخ : هجدهم مرداد 90

مگه خدا یکی نیس، این همه دلیل میارید که خدا یکیه! بعد خودِ خدا تو قرآن میگه ما فلان کار رو انجام دادیم! شدین کاسه داغ تر از آش؟

جواب:

نه دوست عزیز ما کاسه داغ تر از آش نشدیم، بلکه خودِ خدا تو سوره توحید می فرماید: قل هو الله احد؛ بگو خدا یکتا و یگانه است.
اما اون ایرادی که وارد کردین، توجیهات مختلف و متفاوتی داره که تو ادامه بهشون اشاره می کنیم.

۱. بعضی گفتن: مثلاً تو آیۀ: انا فتحنا لک فتحا مبینا؛ ما شهر مکه رو فتح کردیم، اینکه چرا تو این آیه تعبیر به ما کرده؟ براى اینه که همچین تعبیری اشاره به عظمت خدا داره، که با ذکر "فتح" هم مناسب تره
یعنی ما شهر مکه رو فتح کردیم، مکه ای که پر بود از مشرکان قریش که خیلی هاشون کینه پیامبر رو تو دل داشتن، بدون خون و خونریزی، تسلیم ما شد.

۲. گاهی هم متکلّم، برای نشون دادن عظمت کاری که انجام داده به جای این که بگه: من این کار رو انجام دادم، می‌گه: ما انجام داده ایم؛ مثل: إِنَّا انزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْر؛ ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم و یا إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ؛ ما به تو کوثر عطا کردیم، که بر عظمت قرآن و عظمت وجود مقدس زهرای مرضیه (سلام الله علیها) اشاره داره.

۳. گاهی هم خداوند برای اینکه ما رو متوجه اسبابی کنه که خودِ خدا برای انجام گرفتن کاری قرار داده، به جای این که بگه: من انجام دادم، تعبیر به ما می کنه؛ بخاطر همین در ذیل آیه چهارمِ سوره رعد، تو تفسیر المیزان می خونیم:
و همین تعبیر به ما، (
ما بعضی را بر بعضی برتری دادیم) خالى از اشعار (اشاره) به این معنا نیست که در این بین، غیر از خداى سبحان، اسباب الاهى نیز در کارند، که به امر او عمل نموده، و همه به خداى سبحان منتهى مى شوند.

 

(اقتباسی از سایت تبیان)
طبقه بندی: قرآنی،  سؤال و جواب، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa