تبلیغات
حقیقت، بدست آوردنی است! - The Truth Is Obtinable - علت مرتبه بالای امامان؟ذاتی یا اکتسابی؟
امام حسن (علیه السلام): بهترین نیکویی ها خلق نیکو است.
بازدید : مرتبه
تاریخ : هفدهم مرداد 90

ممکنه برا بعضیا این سوال پیش بیاد که اگه مقام و منزلتی که ائمه (علیهم السلام) از اون برخوردارن، خدادای باشه، همونطوری که امام رضا (علیه السلام) هم به همین مضمون می فرماید: مقام ولایت اکتسابی نبوده، پس چه فضیلتی باقی می مونه؟ همه اش رو که خدا داده، اگه به ما هم می داد، ما هم می شدیم مثل یه کدوم از اون بزرگان؟ پس تجلیل و صلوات و... برای چی؟

توی جواب باید بگیم:

مقام و منزلتی که ائمه (علیهم السلام) از اون برخوردار هستن، هم ذاتیه، یعنی خدا بهشون داده و هم اکتسابی، یعنی خودشون با عمل خودشون کسب کردن!

یعنی چی؟

یعنی اینکه خدا مثل بقیه مردم، ائمه (علیهم السلام) رو آفرید و مثل بقیه استعدادهایی در اون بزرگان قرار داد، یکی از اون استعدادها، استعداد ولایت و امامت بود.
اما حالا یه سوال: استعداد آدما به خودی خود شکوفا میشه؟ یا این که با سعی و تلاشه خودِ طرفه که اون استعداد شکوفا میشه و به فعلیت می رسه؟

طبیعیه که با سعی و تلاشه که اون استعدادها شکوفا میشه، مؤیدش هم فرازی از دعای ندبه اس که در مورد پیامبر و خاندانش به خدا عرض می کنیم:
تو را شکر می گوییم برای آنچه که از قضائت برای خاصان و محبانت مقدر کردی، آنان که خالصشان کردی برای خودت و دینت ... بعد از آنکه زهدِ در مقامات و لذت ها و زیورهای این دنیای پست را بر آنها شرط فرمودی ...

یکی از اون چیزاییکه تو شکوفا شدن استعداد امام شدن، برای امام شرطه همین زهد تو دنیا و زندگی نکردن برای دنیاست، بلکه هر کاری می کنی برای خدا بکنی، حتی نفس کشیدنت، حتی راه رفتنت برای خدا باشه
حتی برای اینکه یه ذره کار مباح (که تمام زندگی ما رو تشکیل میده) انجام می دی، روزی هفتاد مرتبه استغفار کنی!

مجموعه ی این کاراست که ائمه رو سرور اهل عالم قرار داده و تا اون ها نباشن هیچ فیضی از جانب خدا به هیچ کس نمی رسه

اما اینکه می گید اگه اکتسابی نباشه دیگه صلوات و تجلیل از اهل بیت معنی نداره، مورد قبول نیست؛ چون هر موجودی که به کمال وجودی خودش رسیده باشه (حالا یا بوسیله اینکه خدا اون رو به این مقام رسونده یا اینکه خودش واسطه شده باشه) ذاتا محبوب و دوست داشتنیه، مثل یه منظره زیبا می مونه که آدم از دیدنش لذت می بره، این منظره زیبا، زیبائی ذاتی داره، و زیبائی اش رو خودش کسب نکرده، اما ما با دیدنش زبون به تحسین باز می کنیم، همینطور ملائکه رو تقدیس می کنیم، در حالی که اونا هر چی دارن ذاتیه و اکتساب در اون ها راه نداره

 

(منبع: سایت پرسمان دانشجوئی)
طبقه بندی: سؤال و جواب، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa