تبلیغات
حقیقت، بدست آوردنی است! - The Truth Is Obtinable - حکم نماز و روزه شخصی که زیاد سفر می کنه!
امام حسن (علیه السلام): بهترین نیکویی ها خلق نیکو است.
بازدید : مرتبه
تاریخ : چهاردهم مرداد 90

از اونجاییکه ماه رمضونه و بعضاً احکام نماز و روزه مسافر یه مقدار پیچیده میشه، گفتیم نظر مراجع تقلید رو در مورد نماز و روزه کثیر السفر جویا بشیم

سوال: لطفا مصداق کثیر السفر را بیان فرمایید.

جواب:

آیت الله خامنه ای: کسى که بین وطن و محل کارش به مقدار مسافت شرعى فاصله باشد، اگر حداقل هر ده روز یک بار بین آن دو رفت و آمد مى‌کند، در ابتداى کار از سفر سوم نمازش را باید تمام بخواند، ولى هرگاه ده روز یا بیشتر در وطن یا محل کار اقامت کند، در سفر اول بعد از ده روز، حکم سایر مسافرین را خواهد داشت. (منبع: رساله اجوبة الاستفتائات/ سوال ۶۷۲)

آیت الله سیستانی: اگر در ماه ده روز یا بیشتر در مسافرت باشد البته در دو نوبت یا بیشتر كثیر السفر است و نماز او در تمام مسافرتهایش تمام است. شخصی که هفته ای ۲ بار مسافرت کاری انجام می دهد، اگر کارش تا دو سال به همین نحو انجام می گیرد، در هر دو شهر (یعنی وطن و محل کار) نمازش تمام و روزه اش صحیح می باشد. (منبع: sistani.org)

 

آیت الله مکارم شیرازی: اگر در طول ماه هر روز (هرچند بدون جمعه ها) و یا هفته ای سه روز و حداقل دو ماه در رفت و آمد باشد، نمازش در بین راه و محل کار تمام است. (منبع: چت با آی دی: makaremonline.fa@gmail.com)

 

آیت الله بهجت: كثیرالسّفر كسى است كه غالبا در كمتر از ده روز به حدّ مسافت شرعى رفت و آمد كند. به حدّى كه عرفا مصداق كثیر السّفر شود و در سفر براى غیر شغل، حكم مسافر دارد، حتّى در سفر به محلّ كار. (منبع: bahjat.ir)
طبقه بندی: احکام شرعی، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa