تبلیغات
حقیقت، بدست آوردنی است! - The Truth Is Obtinable - مرد برتره یا زن؟ یا هیچکدوم؟
امام حسن (علیه السلام): بهترین نیکویی ها خلق نیکو است.
بازدید : مرتبه
تاریخ : یازدهم اردیبهشت 90

یکی از اون اشکالاتی که به اسلام می گیرن اینه که میگن اسلام مرد رو ذاتا برتر از زن آفریده و اونو مثل یه زیر دست، در اختیار مرد گذاشته!

منظور اشکال کننده آیه ۳۴ سوره نساء هست که خدا می فرماید:
مردان، سرپرست زنانند، بخاطر برتریهایى كه خداوند (از نظر نظام اجتماع) براى بعضى نسبت به بعضى دیگر قرار داده است، و بخاطر انفاقهایى كه از اموالشان (در مورد زنان) مى‏كنند.

توی این آیه خدا در مورد مردها لغت (قوّام) رو به کار برده که از (قیم) به معنی اون کسی که مسئول قیام به امور شخص دیگه هست، گرفته شده که (قوّام) مبالغه در قیام هست(۱) که در واقع معنی سرپرست رو می رسونه

اینکه اشکال کننده میگه خدا مرد رو ذاتا بر زن برتری داده، مغالطه ای هست که از جمله "بخاطر برتریهایى كه خداوند براى بعضى نسبت به بعضى دیگر قرار داده است" گرفته شده.
منظور این جمله اینه که خدا یه قدرت های اضافی به مردها داده که اونم بخاطر طبیعت مرده چون طاقتش برای تحمل کارای سخت بیشتر از زن هاس و طبیعیه که زن ها با اون لطافتی که دارن از پس همچین کارایی بر نمیان؛ بخاطر همینه که خدا جنگ و جهاد رو به عهده مردان گذاشته و زن ها توی این زمینه وظیفه ای ندارن و...

از نظر اسلام، زن هیچ موقع زیر دست مرد به حساب نیومده و نمیاد، از نظر اسلام، زن تو خونه شوهر به غیر از مسائل جنسی هیچ وظیفه ای در قبال بچه داری و خونه داری و... نداره و حتی می تونه در قبال اونها درخواست مزد و اجرت بکنه اما اون چیزی که مسلمه اینه که اگر هم زن تو خونه شوهر این کارها رو انجام میده، از روی مهر و علاقه اش به شوهر و بچه هاس.
و در ضمن این مرد هست که وظیفه داره مهریه و نفقه زن رو بپردازه

پس نتیجه میگیریم نه تنها اسلام مرد رو بر زن برتری نداده بلکه بالاتر از اون، هیچ فرد، جنس، نژاد و ملیت خاصی رو برتر از دیگری نمی دونه.
اسلام برتری رو با اون آدمایی می دونه که از تقوای بیشتر برخودارن و بوسیله تقوا
(۲) خودشون رو به خدا نزدیک کردن.

 

 

پی نوشت ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱) تفسیر المیزان، ذیل آیه ۳۴ سوره نساء

۲) إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُم‏؛ همانا گرامى‏ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست‏. حجرات، ۱۳
طبقه بندی: سؤال و جواب،  قرآنی، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط Sadegh Safa